E-ticarete başlarken bilinmesi gerekenler

Yazılım Click - New Media Solutions - Hatay Web Tasarım & SEO

Kendi sanal mağazasını açmak, günümüzde birçok kişinin ilgisini çeken bir yatırım. İnternetin sunduğu imkanlar ve kolaylıklar, girişimcilerin bu pazara yönelmesinde büyük bir etken oluşturuyor. Ancak bu girişimcilerin bir kısmı e-ticaret kavramına tamamen yabancı olabiliyor. Bu durumda bir fiziksel mağazacılık geçmişleri olsa bile, girişimciler e-ticarete atıldıkları zaman bocalayabiliyorlar. Çünkü e-ticaret her ne kadar geleneksel ticaret ile temelde aynı olsa da, kullanılan araçlar ve yöntemler birbirinden oldukça farklı. Bu yüzden e-ticaret yapmak isteyenlerin bu konuda bir ön araştırma yapmaları gerekiyor.

 

E-ticaret, geleneksel ticaretin temel aldığı birçok şeyi içeriyor. Aynı geleneksel ticarette olduğu gibi ürünlerinizi gösterdiğiniz bir mağazanız (web siteniz) var. Satış potansiyelinizi arttırmak için çeşitli mecralarda (sosyal medya ve dijital pazarlama) tanıtım yapmanız gerekiyor . Ayrıca potansiyel müşterileri çekebilmek için iyi bir vitrin tasarımına ihtiyaç duyduğunuz gibi sanal mağazanız için de iyi bir site tasarımı gerekiyor. Peki fiziksel mağazacılığı sanaldan ayıran özellikler neler?

 

İşte e-ticaret başlarken bilmeniz gerekenler…

 

E-ticaretin farkı nedir?

İnternet üzerinden yapılan alışverişin, fiziksel mağazacılığa göre işleyiş olarak bazı önemli farklılıkları var. Bunlardan ilki ürün tesliminde ortaya çıkıyor: Geleneksel mağazacılıktan farklı olarak ürünler depolardan, kargo yoluyla tüketiciye ulaştırılıyor.

 

İkinci olaraksa internetin sağladığı faydalarla çok daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabiliyorsunuz. Fiziksel bir mağaza sadece bulunduğu bölgedeki potansiyel müşterileri çekebilir. Bir sanal mağazayı ise internet erişimi olan her kullanıcı ziyaret edebileceğinden bu konudaki potansiyeliniz çok daha fazla.

 

Üçüncü olarak ise bir sanal mağazanız fizksel bir mağazadan farkı olarak  haftanın her günü ve saati açık. Yani e-ticarette satış her zaman devam ediyor…

 

E-ticaretin temel bileşenler nelerdir?

Bir e-ticaret sitesi açmak için öncelikli olarak bir web sitesiniz ve bu web sitenizin bilgilerini depolayabilmek için bir de sunucuya ihtiyacınız olacak. Ayrıca sitenizde, kredi kartı ile ödeme kabul edebilmeniz için sanal POS almanız gerekli. Depolama ve paketleme kısmı ile ilgilenecek personelin yanı sıra sunucu ve site bakımı gibi teknik konular ve müşteri ilişkileri kısmını düzenleyecek personel de e-ticaretin önemli bileşenlerindendir. Tabi ki IdeaSoft müşterileri işin bu teknik ve zor kısımları ile uğraşmak zorunda değil, çünkü tüm bu konularla sizin yerinize IdeaSoft ilgileniyor.

 

Tanıtım için neler yapılmalıdır?

Potansiyel müşteriler, internetin verdiği imkanlardan ötürü, çok çeşitli kaynaklardan fiyat araştırması yapabiliyor ve birçok farklı siteyi ziyaret ediyorlar. Bu da sanal dünyada sıkı bir rekabeti beraberinde getiriyor. Öncelikle bu kitleyi kendi sitenize çekebilmeniz gerekli.  Bunun için de size uygun bir tanıtım yöntemi kullanmanız şart. Sosyal medya, arama  motoru optimizasyonu (SEO), e-posta pazarlama ve internet reklamcılığı kullanabileceğiniz dijital tanıtım kanallarından sadece bir kaçı. E-ticaret Bilgi Bankası’nı düzenli takip ederek bu konulardaki en pratik bilgilere ulaşabilirsiniz.
Bu Sayfayı Paylaşın!

- Facebook'ta Paylaş
- Google Favorilere Ekle
- Twitter'da Paylaş
- Friend Feed'te Paylaş
- Myspace'te Paylaş
- Delicious'ta Paylaş


Etiketler

web sitesi kurumsal eticaret emlak otel haber