Blog

Twitter reklam modelleri nelerdir ve Twitter reklamı nasıl verilir?

Twitter reklam modelleri nelerdir ve Twitter reklamı nasıl verilir?

Sosyal medya pazarlamadan yararlanmak isteyen e-ticaret firmaları farklı mecralardaki reklam modellerine yatırım yapıyorlar. Son dönemlerde Instagram ve Youtube reklamları popüler olsa da, Twitter üzerinde aktif olan ya da takipçi sayısı fazla olan ve yeni kitlelere ulaşmak isteyen e-ticaret firmaları, Twitter’ın sunduğu reklam modellerinden de yararlanıyor.

Eğer hedef kitlenizin Twitter’da olduğunu düşünüyorsanız, Twitter’ın reklam modellerinden yararlanabilirsiniz.

Twitter reklam modelleri neledir?

Twitter’ın reklam verenler için sunduğu birkaç reklam modeli bulunuyor. Bu modellerden sizin ihtiyacınızı karşılayanı seçebilir kendi reklam kampanyanızı oluşturabilirsiniz. Şimdi bu reklam modellerini inceleyelim.

Tweet etkileşimleri: Twitter’daki gönderilerinizi öne çıkartarak takipçilerinizle etkileşiminizi artırmanızı sağlar. Aynı zamanda yeni hedef kitlelere tweetlerinizin gösterimini yapabilirsiniz.

Web sitesi tıklamaları veya dönüşümleri: Tweetleriniz ile internet sitenize trafik çekmek ve kullanıcılara satın alma ya da üyelik gibi bazı eylemlere yönlendirebilirsiniz.

Uygulama yüklemeleri veya uygulama yeniden etkileşimleri: Mobil uygulamanızı hedef kitlenize sunabilir ve onlara bu uygulamayı yükletebilirsiniz. Daha önceden uygulamanızı kullanan ancak artık kullanmayan kişilere yeniden uygulamanızı gösterebilirsiniz.

Video görünümleri: Twitter’a yüklediğiniz videoların görüntülenme sayısını artırabilirsiniz.

Takipçiler: Twitter’daki takipçi sayınızı artırabilirsiniz.

Twitter’daki yönlendirmeler: Twitter’da sunduğunuz tekliflere ilgi gösteren kişilerden e-posta toplayabilirsiniz.

Twitter reklamı nasıl verilir?

Twitter reklamı verebilmek için öncelikle bir Twitter hesabınızın olması gerekiyor. Hesabınızla reklam verebilmek için http://ads.twitter.com adresine giriş yapmanız gerekiyor.

Reklam sayfanıza geldiğinizde yukarıda bahsettiğimiz reklam modellerinden birini seçerek reklam kampanyanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Reklam modelini seçtikten sonra yönlendiğiniz sayfada, birden fazla adımı takip etmeniz gerekecek. Genel bakış, hedef kitle, bütçe ve içerik oluşturma süreçlerini adım adım aşağıda ele alacağız.

1. Adım

Öncelikle reklam kampanyanıza isim vermeniz gerekiyor. Reklam kampanyalarınıza isim vermek, uzun vadede reklamlarınızın performansını incelerken size kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle kampanya isimlerinizi, reklam türünüzlü ilgili olabilicek şekilde yazarsanız, ilerde rahat edebilirsiniz.

2. Adım

Kampanya ismini verdikten sonra, kampanyanızın süresini seçmeniz gerekecek. İki farklı seçenek bulunuyor burada. İlkinde, reklamınız anında başlayacak ve süresiz yayınlacak, ikinci de ise reklamınızın yayında olacağı süreyi siz seçersiniz.

Reklam verme konusunda yenisiyseniz, reklamınızın için belli bir başlangıç ve bitiş süresi seçmelisiniz. Aksi takdirde reklamınızı sonlandırmayı unutarak, pazarlama bütçenizi fazlasıyla aşabilirsiniz.

3. Adım

Bir sonraki aşamada, hedef kitlenizi seçebilirsiniz. Belli başlı lokasyonlara reklamlarınızı gösterebileceğiniz gibi, tüm lokasyonlara da reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Ancak hedeflemelerinizi bu kadar geniş tutmak, reklamlarınızdan istediğiniz performansları alamamanıza neden olabilir.

Bu nedenle hedefleme ayarlarınızı detaylı bir şekilde, kendi hedef kitlenize uygun olacak şekilde hazırlamalısınız.

4. Adım

Bir sonraki aşamada da reklam setiniz için bütçenizi ayarlamanız gerekecek. İsterseniz günlük bir bütçe girişi yapabilir ve her gün bu bütçe doğrultusunda reklamlarınız gösterilir ya da toplam bir reklam bütçesi girebilir ve bu bütçe bitene kadar reklamlarınız gösterilebilir.

Elinizdeki bütçeye göre, bu iki opsiyondan birini seçebilirsiniz.

5. Adım

Son adım olarak reklam için yapacağınız gönderinizi düzenlemeniz gerekecek. Bunun için isterseniz, eski tweetlerinizden birini seçebilir ve bu tweeti reklam kampanyanızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra sıfırdan yeni bir tweet oluşturabilir ve yeni bir içerikle reklam kampanyanızı sunabilirsiniz.

Bu işlemler sonrasında Twitter’daki reklam kampanyanız hazır olacaktır. Tüm işlemlerinizi gözden geçirdikten sonra, yayınla diyerek reklamınızı incelenmek üzere gönderebilir ve reklam incelendikten sonra onaylanarak yayına hazır olacaktır.

  • 11 Ocak 2017
  • 1879

Profesyonel Bir Site İçin Bizimle İletişim Kurunuz.

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

İletişim +