Blog

Milli Muharip Uçak yazılımı için önemli adım atıldı

Milli Muharip Uçak yazılımı için önemli adım atıldı

Milli muharip uçak yazılımı için büyük anlaşma sağlandı. Projenin ana yüklenicisi TUSAŞ (Türk Havacılık Uzay Sanayii) ile HAVELSAN projede önemli eşik için anlaşmayı imzaladı.

Her iki firma da Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı bünyesinde çalışmalarına devam ediyor. TUSAŞ ve HAVELSAN daha önce de önemli projelere imza atmıştı.

Milli Muharip Uçak yazılımı da Türkiye’de geliştirilecek

Savunma sanayii alanında çalışmalar devam ediyor. Yürütülen projelerden en çok dikkat çekeni ise milli savaş uçağı oluyor. 5. nesil savaş uçakları arasında yer alacak olan MMU için birçok firma yapılan anlaşmalar neticesinde çalışmalara başlamış durumda.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay yaptığı açıklamada, 2023 yılında hangardan çıkması beklenen uçağın, önemli bir eşik olacağını belirtti. 20 milyon satır kodun hazırlanacağı belirtilen uçak için yüzlerce modülün çalışacağı belirtildi.

HAVELSAN’ın daha önce de milyon satırlık kodlar hazırlayarak benzer projelere girdiğini belirten Atalay, yüksek performansla çalıştırma deneyiminin kazanıldığını belirtti. Ayrıca havacılık dünyasında gerçekleştirilmiş projelerden bahsetti.

Uçak similatörü geliştirmesinde öncü firmalardan olan HAVELSAN, Milli Muharip uçak yazılımı için 400-500 mühendisten oluşan bir ekiple çalışmaya başlayacak. Yazılım sürecinde rol alacak olan mühendislerin, TUSAŞ binası içinde bulunacağı belirtti.

MMU Projesi kapsamında üretilen uçaklar, 2030’lu yıllarda envanterden çıkarılması düşünülen F16 uçakların yerini alacak. Ayrıca kullanıma alınan uçakların 2070’lere kadar envanterde olması öngörülüyor.

  • 3 Mayıs 2020 19:51:16
  • 1878

Profesyonel Bir Site İçin Bizimle İletişim Kurunuz.

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

İletişim +