Blog

2017’de online satışlarınızı artırmanızı sağlayacak 7 taktik

2017’de online satışlarınızı artırmanızı sağlayacak 7 taktik

2017’de internet üzerinden yaptığınız satışları artırmak için farklı yöntemlerden ve taktiklerden yararlanabilirsiniz. Özellikle küçük ve orta ölçekli firmalar, iş ve satış hacimlerini artırmak için 2017 stratejilerini daha iyi bir hale getirmeliler.

Reklam ve pazarlama stratejilerinin yanı sıra e-ticaret siteniz üzerinde de yapabileceğiniz bir takım geliştirmeler bulunuyor. Bu geliştirmeleri yapmak, 2017 yılında hem sitenizin verimliliğini artıracaktır hem de satışlarınıza olumlu bir şekilde etki edecektir.

Amiral gemisi ve en çok sattığınız ürünleri belirleyin

Dikey bir sektörde yer alıyorsanız dahi, sizin için de amiral geminiz diye tanımlayabileceğiniz ürün veya ürün gruplarınız olacaktır. Bu ürünler sizin en kaliteli, marka değerinizi artıracak ve size en çok karı getirecek ürünlerinizdir. Bu ürünlerinizin hangileri olduğunu belirleyin. Bunların yanı sıra en çok satan ürünlerinizi de belirlemelisiniz.

Bu ürünleri belirledikten sonra, 2017’deki öncelikli ürün gruplarınızı belirlemiş olursunuz. Böylelikle, bu ürünler için ayrı reklam ve pazarlama stratejileri geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Amiral gemisi ürünleriniz, marka değerinizi artıracağı için bu ürünler için yeni bir satış kanalı yaratmaya çalışabilir; farklı pazarlama taktikleri geliştirerek, bu ürünleri daha fazla öne çıkartabilirsiniz. Bu ürünlerin bilinirliğini artırmak, yeni müşteriler kazanmanızı da sağlayacaktır ve müşteri profilinizi biraz daha geliştirmenize yardımcı olur.

En çok satan ürünleriniz de marka bilinirliğinizi artırmak için kullanılabilir. Bu ürünlerin satın alan tüketicilerin profili bellidir ve bu profili reklam ve pazarlama için olan hedef kitlenizi geliştirmek için kullanabilir ve yeni kitlelere ulaşma şansı bulabilirsiniz.

Satılmayan ya da talep görmeyen ürünleri belirleyin

2017’de enerjinizi daha verimli kullanabilmek için, siteniz üzerinde hangi ürünlerin ne kadar satıldığını ya da talep gördüğünü analiz etmelisiniz. Sitenizde hiç satılmayan ya da ilgi görmeyen ürünleriniz varsa, bu ürünleri kategorilerinizden çıkartmayı düşünebilirsiniz.

Bunun birkaç sebebi bulunuyor. Öncelikle bu ürünlerin stoğunu tutuyorsanız, satılmayan ürünler için boşuna depo masrafı oluşturuyorsunuzdur. Başka bir sebebi ise, hedef kitleniz bu ürün gruplarıyla ilgilenmiyordur ve bunları sitenizde tutmanızın bir anlamı olmayacaktır.

Buna ek olarak, hiç satmayan bu ürünler için de bir emek harcarsınız. Gerek reklam ve pazarlama çalışmaları, gerek SEO çalışmaları, ürün açıklamaları ve görselleri oluşturma gibi birçok işle ilgilenmeniz gerekir. Bu enerjinizi, size gelir getiren ve geri dönüşüm sağlayan ürünler için harcayabilirsiniz.

Tabii ki stoğunuzdaki bu ürünleri de çöpe atmayacaksınız; bu sebeple de bu ürünleri elden çıkartmak için masraflarınızı karşılayacak düşük ücretlerle indirime sokarak bu şekilde satmayı deneyebilir veya bu ürün gruplarını bundle şeklinde farklı paketlerle satmayı deneyebilirsiniz.

Mobil tarafınızı güçlendirin

Mobil cihazlardan e-ticaret sitelerine yapılan ziyaretler her yıl daha da artıyor. Tüketicilerin, artık akıllı telefonlarıyla daha fazla vakit geçirmeleri nedeniyle de bu trafikler artıyor. Kullanıcılar bir ürünle ilgilendiklerinde doğrudan telefonları ile firmanın sitesini ziyaret ediyorlar.

Bunun yanı sıra birçok firma sosyal mecralar üzerinde reklam çalışmaları yapıyor. İnternet kullanıcıları sosyal ağları genellikle ve büyük çoğunlukla mobil cihazları üzerinden kullanıyor. Bu sebeple de bir firmanın reklamını gördüklerinde ve ilgilendiklerinde, firmanın sitesini ziyaret ediyorlar. Bu durumda da firmanızın internet sitesinin mobile uyumlu olması oldukça önemli.

Mobil taraftaki kullanıcı deneyiminiz düşükse ve mobile uyumluluğunuz yoksa bu reklamlardan gelen kullanıcılardan geri dönüşüm sağlamanız bir hayli zor olacaktır. 2017’de bu konu üstüne de çalışmalısınız.

Mobil ziyaret ve masaüstünden ödeme ihtimaline açık olun

Mobilden gelen trafikler artmış olsa da tüketici son kararını genellikle masaüstü ya da diz üstü bilgisayarında veriyor. 2016 yılında site ziyaretleri konusunda akıllı telefonlar, bilgisayarları geçmiş olsa da, ödeme işlemlerine bakıldığında bilgisayarların halen öncelikli tercih olduğu görülüyor.

Buradan şöyle bir anlam çıkartmak mümkün. Tüketiciler öncelikle ürün incelemesi yapmak için e-ticaret sitelerini ziyaret ediyor. Beğendikleri ürünleri sepetlerine ekliyor ve alışverişlerini tamamlamak için bilgisayarlarına geçiyorlar.

Bunun sebebi ise, mobil cihazlar üzerinden ödeme işlemlerini yapmak zor olabiliyor. Hem ekranın küçük olması hem de doldurulması gereken alanlar arasında geçiş yapmanın zor olması, kimi zaman adres bilgileri gibi metinleri yazmanın zor olması, tüketicileri bilgisayar üzerinden alışverişi tamamlamaya itiyor.

Bu tür durumlarda yapmanız gereken, üye girişi yapan kullanıcılarınızın, sepetlerine ekledikleri ürünleri kaydediyor olmanız. Bu sayede mobil cihaz üzerinden bir ürünü sepete eklediklerinde, masaüstü bilgisayarlarına geçtiklerinde, ürünü aramak zorunda kalmayarak, doğrudan satın alma sayfasına gidebilirler.

Pazarlama ve reklam stratejilerinizi geliştirin

Pazarlama alanında bazı yeni stratejiler geliştirmeniz gerekebilir. 2016’da yaptığınız pazarlama çalışmalarınızı ele alın. Burada yapmış olduğunuz çalışmalardan nasıl geri dönüşler aldığınız inceleyin.

Dijital ve fiziki reklam kampanyalarınızı da ele alın ve hepsini ayrı ayrı değerlendirin. Hangi mecraların size daha fazla geri dönüşüm sağladığını analiz ederek, sizin için en önemli olan mecraları bulabilirsiniz.

2017’de, geçtiğimiz yıl size iyi geri dönüşler sağlayan ve yatırım getirisi sağlayan mecralar üzerine yoğunlaşmayı hedefleyebilirsiniz.

Bu analizleri yaparken, hedef kitle analizlerini de yapın. Oluşturduğunuz hedef kitleler size iyi sonuçlar verdi mi? Vermediyse bunları da geliştirmek için bazı stratejiler geliştirebilir ve araştırmalar yapabilirsiniz.

Yeni pazarlama ve reklam yöntemlerini takip edin

Özellikle sosyal mecralara devamlı olarak yeni reklam modelleri ve özellikleri geliyor. Bu özellikler de tabii ki farklı kampanyalar yapmanıza ve yeni stratejiler denemenize yardımcı oluyor.

Örneğin, Facebook yakın zaman önce yeni bir özellik yayınladı ve bu özellikle beraber marka sayfalarında paylaşım yaparken, fotoğrafların üzerine ürün etiketlelemesi yaparak, kullanıcıları satın alma sayfasına yönlendirebiliyorsunuz. 2017’de kullanmaya başlayabileceğiniz stratejilerden biri bu olabilir. Bu özellik hakkında detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Facebook’un yeni özelliği ile fotoğraflarınızdaki ürünleri etiketleyebilirsiniz

Bunun yanı sıra Instagram da, kendi platformu üzerinden doğrudan ürünlerin satın alma sayfasına yönlendirecek reklam modellerini test ediyor. Geçtiğimiz aylarda bunu sizinle paylaşmıştık. Bu reklam modelinden de yararlanarak Instagram üzerinden ürün satışları yapmaya başlayabilirsiniz. Bu özellik hakkında detaylı almak için aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz.

E-ticaret firmaları yakında Instagram üzerinden ürün satışı yapabilecekler

2017 yılın sizin için yeni fırsatları beraberinde getirebilir ve bu nedenle sizin de bu fırsatları yakalayabilmek için işinizde bir takım geliştirmeler yapmanız gerekecektir. Özellikle marka bilinirliğini artırmak bu açıdan size yeni kapılar açabilir. Bunu yapabilmek için de reklam ve pazarlama çalışmalarına odaklanarak, sitenizin performansını artırmak ve mobil ile masaüstü üzerindeki kullanıcı deneyimini artıracak çalışmalara odaklanmalısınız.

  • 12 Ocak 2017
  • 1369

Profesyonel Bir Site İçin Bizimle İletişim Kurunuz.

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

İletişim +